eadeheysiat-adlsancom
eadehheysiat-adlsan

 

اعاده حیثیت

 

اعاده حیثیت چیست و چگونه انجام می شود؟

اعاده به معنای بازگرداندن می باشد و اصطلاح اعاده حیثیت ، یعنی بازگرداندن وضع و حالت افراد از جهت پایین آمدن حیثیت و موقعیت اجتماعی آن ها در جامعه که به واسطه مطرح کردن شکایت واهی و خلاف حقیقت نسبت به آن ها اتفاق افتاده است، به حالت سابق خود می باشد.

به عبارت دیگر؛ با این کار تلاش می شود که آب رفته را به جوی بازگرداند، زیرا علاوه بر اینکه جان و اموال مردم مورد حمایت قانونگذار قرار گرفته است حیثیت و آبروی آن ها هم در نظر قانونگذار محترم و مورد حمایت می باشد، پس تعرض به آن موجب برخورد قانونی می باشد ؛ بنابراین فردی که در اثر تهمت دروغین و ادعای خلاف واقع دیگری آبرویش از دست برود ، تلاش می کند تا در افکار عمومی یا در جمع خاصی این آبرو مجددا احیا شود و با اثبات بی گناهی خود ، موقعیت اجتماعی خود را تا حد امکان به حالت قبل برگرداند. پس اعاده حیثیت بیشتر ناظر بر بازگرداندن اعتبار معنوی اشخاص می باشد که از طریق اقدام به تعقیب کیفری شخص مفتری (شخصی که با مطرح نمودن شکایت غیرواقعی باعث هتک حیثیت و از بین بردن آبروی دیگری شده است) حاصل میشود. به طور مثال : فردی همسایه اش را متهم به سرقت از منزلش میکند ، اما بعد از رسیدگی قضایی روشن میشود که همسایه بی گناه است و سارق شخص دیگری است، بنابراین همسایه بعد از اثبات بی گناهی خود می تواند مطابق ماده 697 از کتاب پنجم قانون مجازات اسلامی تحت عنوان مفتری شخص شاکی را تعقیب کند. معمولا در این خصوص شخص با طرح شکایت افترا در دادسرا تقاضای تحقیق ، تعقیب و محکومیت مفتری را می نماید. متعاقب آن مفتری احضار شده و چنانچه دفاعی داشته باشد بیان می نماید  و در نهایت در صورتی که شاکی شکایت افترا(زیان دیده) بتواند سوء نیت مفتری در طرح شکایت را اثبات نماید ، قرار مجرمیت و متعاقب آن کیفرخواست صادر میگردد و پرونده برای رسیدگی به اتهام به دادگاه جرائی ارسال می شود؛ بنابراین با اثبات سوء نیت شاکی و احراز این امر که وی قصد ضرر رساندن به دیگری را داشته است، جرم افترا محقق و مفتری به مجازات آن که یکماه تا یکسال حبس و تا 74 ضربه شلاق یا یکی از آنها حسب مورد می باشد محکوم خواهد شد. 

چک بانکی

chek2-adlsancom

چک بین بانکی

 

چک بین بانکی ، چکی است که طبق در خواست مشتری از سوی بانک به عهده یکی از سایر بانک ها با استفاده از رمز صادر میشود. وجه چک های بین بانکی نقدی قابل پرداخت نبوده و باید به حساب متقاضی در بانک منظور شود  اما نوع دیگر چک بین بانکی که عهده سایر بانک هاست. در صورتی از سوی بانک صادر می گردد که ذینفع در بانک پرداخت کننده وجه دارای شماره حساب باشد.دراینصورتچک مزبوردروجه بانک مورد نظر و جهت واریزبه حساب در خواست شده از سوی متقاضی صادر می گردد.

ابطال چک های بین بانکی

برای ابطال چک های  بین بانکی، بانک مقصد (بانکی که چک در وجه آن صادر شده) باید پشت چک صادر شده را مهر نموده و ذکر نماید که هیچ عملیاتی انجام نشده است تا اقدامات لازم جهت برگشت وجه چک به حساب متقاضی صورت پذیرد.

چک بانکی

 

چک بانکی، چکی است که طبق درخواست مشتری از سوی بانک در وجه اشخاص حقیقی یا شرکت های حقوقی با استفاده از رمز مخصوص صادر می شود و در تمام شعب بانک قابل نقد کردن است . چک بانکی با امضای صاحب چک برای چک های در وجه اشخاص حقیقی و مهر برای چک های در وجه شرکت های حقوقی در پشت آن معتبر بوده و قابل انتقال به غیر است.

چک سفید امضا

chek-adlsancom

چک سفید امضاء

چک سفید امضاء چیست ؟ آیا میتوان چک تضمین تخلیه را اجرا گذاشت؟

منظور از سفید امضاء بودن چک امضاء نداشتن چک نمی باشد.

زیرا در چنین صورتی سند مزبور چک نمی باشد (دارای اعتبار نمی باشد) بلکه حالتی را بیان می کند که چک امضاء  دارد اما از جهت محتوا و سایر موارد سفید است.

در صورت درج شرط در چک ، چک قابلیت تعقیب کیفری خود را از دست می دهد ، اما از طریق اجرای ثبت نیز می توان نسبت به آن اقدام کرد.

 

بنابراین در این حالت مطالب و ادعاهای مربوط به شرط در اداره ثبت قابل رسیدگی نمی باشد و فقط وجه مرقوم در چک قابل صدور اجراییه در اداره ثبت می باشد.

چنانچه در متن چک قید شده باشد که چک بابت تضمین انجام معامله یا تعهدی است.

به طور مثال چکی را که مستاجر بابت تخلیه ملک در سر وعده به موجر می دهد.

بنابراین در صورتی که مستاجر با انقضای مدت اجاره ملک را تخلیه نکند ، موجر نمی تواند علیه مستاجر به واسطه داشتن چک تخلیه ، شکایت کیفری مطرح نماید.

این در حالی است که موجر این امکان را خواهد داشت تا از طریق محاکم حقوقی وجه چک درا مطالبه نماید.

jaal-adlsancom

 

 

جعل مدارک تحصیلی

جعل مدارک تحصیلی یا اشتغال به تحصیل چه مجازاتی دارد؟

هرکس مدارک اشتغال به تحصیل یا فارغ التحصیلی یا تائیدیه یا ریزنمرات تحصیلی دانشگاهها و موسسات آموزش عالی و تحقیقاتی داخل یا خارج از کشور یا ارزشنامه های تحصیلات خارجی را جعل کند یا با علم به جعلی بودن آن را مورد استفاده قرار دهد علاوه بر جبران خسارت ، به حبس از یک تا سه سال محکوم خواهد شد.

در صورتی که مرتکب ، یکی از کارکنان وزارتخانه ها یا سازمان ها و موسسات وابسته به دولت یا شهرداری ها یا نهادهای انقلاب اسلامی باشد یا به نحوی از انحاء در امر جعل یا استفاده از مدارک و اوراق جعلی شرکت داشته باشد به حداکثر مجازات محکوم می گردد.

tajavoz-adlsancom

تجاوز جنسی

 

در ساعات اولیه پس از وقوع تجاوز چه باید کرد؟

 

اثبات جرم تجاوز جنسی در نظام کیفری ایران از پیچیده ترین پرونده ها محسوب میشود . علت عمده آن هم از بین رفتن مدارک و آثار جرم توسط قربانی در همان ساعات اولیه است.

در این 7 بند توضیح داده میشود که مهمترین اقدامات ، برای جمع آوری مدارک کافی بلافاصله پس از وقوع جرم چیست :

یک : در صورت وقوع تجاوز ، بلافاصله محل امنی بیابید . با مطمئن ترین شخص زندگی خود تماس بگیرید و از او بخواهید برای ساعت های پس از وقوع بزه کنار شما بماند. رفتار هیجانی لحظه های بعد از وقوع تجاوز، عمده ترین عامل از بین بردن مدارک است.

دو: قبل از معاینه کامل توسط پزشک قانونی، مدارک تجاوز را از بین نبرید.

حمام نروید و دندانهای خود را مسواک نزنید.

لباسهای خود را با دقت در بیاورید و در پلاستیک تمییز در بسته ای نگه داری کنید.

تمام جزئیات به ویژه زمان، مکان وقوع و جزئیات صحنه تجاوز را یادداشت کنید.

سه: در تجاوز سفید، میان متجاوز و قربانی، رابطه آشنایی وجود دارد.

اسامی همه افرادی که به نوعی شاهد ملاقات شما بوده اند را بخاطر بیاورید. اگر مدت کوتاهی قبل از وقوع تجاوز در مکانی غذا خورده اید ، به سینما رفته اید و یا از فروشگاهی خرید کرده اید، نام و آدرس آن را در جایی بنویسید.

چهار: اگر گمان می کنید به شما داروی خواب آور یا مواد مخدر یا الکل داده شده است بخواهید از شما آزمایش خون و ادرار گرفته شود. با در جریان گذاشتن پزشک، از او بخواهید ضمن بررسی دقیق میزان جراحات، خطر بیماری های مقاربتی و حاملگی ناخواسته را در نظر بگیرید.

پنج:تصویر، صورت و تمامی مدارک الکترونیک از جمله تماس، پیامک و شبکه های اجتماعی از جمله دلایل اثبات ادعای شما محسوب می شوند.

بنابراین کلیه گفتگوها، پیام های تهدید و اخاذی احتمالی بعدی را با دقت جمع آوری و در چند نسخه کپی و نکه داری کنید.

شش: در صورت تمایل می توانید در مراجعه نخست به کلانتری، از افسر ارشد، تقاضا کنید طرح موضوع در کلانتری توسط افسر زن و با حفظ محرمانگی صورت گیرد.

کلیه واحدهای کلانتری و پلیس آگاهی، موظفند از نیروی پلیس زن برای ارائه خدمات انتظامی به بانوان، استفاده کنند.

هفت: مرتکبان تجاوز عموما دارای ویژگی های شخصیتی مشترکی هستند: مهارت های اجتماعی و ارتباطی پایین، برانگیختگی هیجانی، فرار از مسئولیت، علاقه به خشونت و بدرفتاری با حیوانات، سابقه خشونت و تحقیر افراد زیردست و کارمندان و رفتارهای پرخطر در هنگام مصرف مواد مخدر و الکل

tahdid-adlsancom

تهدید

 

جرم تهدید چه زمانی محقق می شود؟

 

تهدید جرمی است که در قانون به آن اشاره شده است و شرایط تحقق آن  و نیز مجازات آن ذکر شده است.

هرکسی که بخواهد با قهر و غلبه و یا با اکراه ، حرف و لفظ ، دیگری را به قتل ، ضررهای نفسی یا شرفی یا مالی ، افشای سر، پخش فیلم و .. نسبت به خود آن شخص یا بستگان تهدید کند، مرتکب جرم تهدید شده است .

مجازات مرتکب چیست؟

چنانچه به واسطه این عمل وجهی یا عملی را از تهدید شونده بخواهد و یا اینکه چیزی را خواستار نشود ، در صورتی که با تهدید موفق شود که سند یا نوشته ای را از دیگری بگیرد به حبس از 3 ماه تا 2 سال و تا 74 ضربه شلاق محکوم میشود .

 اگر صرفا تهدید باشد و چیزی اخذ نشود ، از دو ماه تا دو سال حبس و تا 74 ضربه شلاق تعزیری محکوم میشود.

پشتیبانی

تهران ، میدان رسالت ، خیابان سلمان طرقی ، پلاک 6 ، واحد 6

77446620 021

02122974857

09196488488

09125879123

09127333652

info@adlsan.com

ارتباط با مدیریت
درباره آینده نگر

قوانین آینده نگر

لینک های مهم

دارایی

بیمه 

معاملات فصلی

لیست حقوق 

ارزش افزوده 

اظهارنامه 

کد اقتصادی 

ثبت شرکت 

دفاتر قانونی 

ثبت برند

بررسي اعتبار گواهينامه‌ثبت‌نام